Även på vintern kan solen blända: Den står lågt, och snön kastar tillbaka ljuset. Här får du veta varför solglasögon lönar sig på vintern, vilken glasfärg och filterkategori som passar, vad som gäller i snö och vid bilkörning mot låg sol och vilka bågar som passar den kalla årstiden.
Det viktigaste i korthet
- På vintern står solen lågt och snön kastar tillbaka mycket ljus. Solglasögon minskar bländningen.
- Välj UV400 och CE-märkning. Glasets färg säger inget om UV-skyddet: även ljusa glas kan ha UV400.
- Filterkategori 3 passar de flesta soliga vinterdagar, kategori 2 växlande ljus. Kategori 4 är bara för glaciär och inte lämplig för bilkörning.
- Polariserade glas minskar bländning från reflexer på blöt väg och snö. Skärmar kan se mörka ut med dem.
Solglasögon på vintern: därför lönar det sig
På vintern står solen lägre än på sommaren, och ljuset faller ofta rakt in i blickriktningen. Dessutom kastar snön tillbaka en stor del av det: Enligt Världshälsoorganisationen (WHO) reflekterar nysnö upp till 80 procent av UV-strålningen. Det blir alltså ljust både uppifrån och nerifrån.
Solglasögon minskar bländningen och gör ljuset behagligare, på vinterpromenaden, i stan eller på väg till skidorten. Viktigt är UV-skyddet: UV400 betyder att glasen filtrerar UV-strålning upp till 400 nanometer. CE-märkningen visar att glasögonen uppfyller de europeiska kraven på solglasögon.
Vilken glasfärg och filterkategori passar på vintern?
Filterkategorin från 0 till 4 anger hur mycket synligt ljus som släpps igenom glaset. Den står oftast på insidan av skalmen. Den har inget med UV-skyddet att göra.
| Kategori | Ljusgenomsläpp | Passar på vintern för |
|---|---|---|
| 2 | 18–43 % | molniga dagar och växlande ljus |
| 3 | 8–18 % | soliga dagar i stan och i snön |
| 4 | 3–8 % | glaciär och högfjäll, inte lämplig för bilkörning |
När det gäller glasfärg passar grått och mörkbrunt för stark sol, brunt, koppar och rosa för växlande ljus. I dimma och snöfall passar ljusare glas i kategori 1 till 2.
Solglasögon i snö: kategori, polarisering och sidoskydd
I snö är kategori 3 standard. Kategori 4 behöver du först på glaciären eller i högfjället i stark sol. En böjd båge eller sidoskydd håller dessutom ute ljus som kommer in från sidan.
Polariserade glas minskar bländning från reflexer, även på hård, blank snö. Däremot glänser isfläckar mindre och blir svårare att se, och skärmar på mobil eller GPS kan se mörka ut. Hur filtret fungerar kan du läsa i guiden Polariserade solglasögon: så fungerar polariserande glas.
Ska du åka skidor har du ett val: Luftiga skidsolglasögon passar för sol, längdskidåkning och topptur, medan skidglasögon oftast är bättre vid snöfall, blåst och snabba åk. Får du besvär med ögonen efter en dag i snön, kontakta en ögonläkare.
Bilkörning mot låg sol
På vintern bländar den lågt stående solen ofta rakt framifrån, särskilt på morgonen och sent på eftermiddagen, och blöta vägar förstärker reflexerna. Under dagen passar solglasögon i kategori 2 eller 3, medan kategori 4 inte är lämplig för bilkörning. Ta av solglasögonen i tid när det skymmer eller när du kör in i en tunnel, och ha dem nära till hands i bilen.
Neutrala färger som grått, brunt och grönt förvränger trafikljus och bromsljus knappt. Polariserade glas kan få displayer i bilen att se mörka ut, så prova dem i din egen bil. Mer finns i guiden Glasögon för bilkörning.
Vinterstil: former och färger för kalla dagar
Som vinterglasögon får bågen gärna ta mer plats än på sommaren. Mörka toner och kraftiga färger passar till ullkappa, stickat och halsduk, och stora runda solglasögon, ovala eller kantiga former och pilotglasögon sätter en tydlig accent. Viktigt är att glasögonen passar ansiktet och sitter fast, även med mössa.
Vilka solglasögon passar på vintern?
- UV-skydd: UV400 och CE-märkning.
- Glasfärg: kategori 3 för soliga dagar, kategori 2 för växlande ljus.
- Båge: Den sitter fast, passar ansiktet och håller ute ljus från sidan.
- Styrka: Många solglasögon kan förses med glas i din styrka. Vid kraftigt böjda bågar är styrkeområdet begränsat.
I webbutiken hos Edel-Optics hittar du just nu solglasögon från Oakley, Ray-Ban och de italienska lyxmärkena Prada, Miu Miu och Gucci, bland annat klassiker som Ray-Ban Wayfarer och Oakley Holbrook. Här är det aktuella urvalet:
Oakley EYEJACKET REDUX (OO9438 943805)1 548 kr P
Miu Miu MU A51S 5AK20P3 247 kr
Ray-Ban BILL (RB2198 129251)1 256 kr
Prada PR 65ZS ZVN09T2 003 kr
Prada PR B15S 17N70R2 573 kr
Miu Miu MU B07S 16K04O2 660 kr
Prada PR 15WS 01R0A61 916 kr
Ray-Ban CATS 5000 (RB4125 710/51)1 256 kr



