HOTLINE +46 8 40835698
KOSTNADSFRI TUR- OCH RETURFRAKT 30 DAGARS RETURRÄTT
  • sv  Svenska
    • de Deutsch
    • en English
    • da Dansk
    • nl Nederlands
    • fr Français
    • hu Magyar
    • pl polski
    • ro Română
    • as Österreich
    • cz Schweiz
Edel Optics Blog
edel-optics.se
Edel Optics BlogEdel Optics BlogEdel Optics Blog
till shopen
  • Sonnenbrillen
  • Brillen
  • Kontaktlinsen
  • Sportbrillen
  • Pressezentrum
  • Pressekontakt
  • Pressemitteilungen
  • Presskit
  • Sunglasses
  • Prescription Glasses
  • Contact lenses
  • Sports glasses
  • press center
  • press contact
  • press releases
  • presskit
  • Zonnebrillen
  • Correctiebrillen
  • Contactlenzen
  • Sportbrillen
  • perscentrum
  • perscontacten
  • persberichten
  • presskit
  • Solbriller
  • Korrektionsbriller
  • Kontaktlinser
  • Sportsbriller
  • pressecentrum
  • presse kontakt
  • pressemeddelelse
  • pressekit
  • Solglasögon
  • Glasögon
  • Kontaktlinser
  • Sportglasögon
  • Press-Center
  • Presskontakt
  • Pressmeddelanden
  • Presskit
  • Okulary słoneczne
  • Okulary korekcyjne
  • Soczewki kontaktowe
  • Okulary sportowe
  • Centrum prasowe
  • Kontakt dla mediów
  • Informacje prasowe
  • Presskit
  • Ochelari de soare
  • Ochelari de vedere
  • Lentile de contact
  • Ochelari sport
  • Centrul de presă
  • Contact presă
  • Comunicate de presă
  • Kit de presă
  • Napszemüvegek
  • Szemüvegek
  • Kontaktlencsék
  • Sportszemüvegek
  • Sajtóközpont
  • Sajtó kapcsolat
  • Sajtó közlemények
  • Sajtó-készlet
  • Lunettes de soleil
  • Lunettes de vue
  • Lentilles de contact
  • Lunettes de sport
  • Le centre de presse
  • contact de presse
  • Communiqués de presse
  • Dossier des presses
  • Jobs
  • Jobs und Bewerbung
  • Wen wir suchen
  • Wer wir sind
  • svSvenska
    • deDeutsch
    • enEnglish
    • daDansk
    • nlNederlands
    • frFrançais
    • huMagyar
    • plpolski
    • roRomână
    • asÖsterreich
    • czSchweiz

Let’s get these glasses started!

    Home b Let’s get these glasses started!
    NextPrevious

    Let’s get these glasses started!

    By Dominik | b | 0 comment | 12 April, 2018 | 0

    Bloggar-Felix (@Saintfilli) på lanseringen av Sylvie Optics

    Torsdagen den 22 mars var det dags: Sylvie Meis presenterade äntligen modellerna i hennes solglasögonkollektion #SylvieOptics!

    På eftermiddagen infann sig i Hamburg flertalet bloggare såväl som Sylvies vänner och familj och alla som medverkat vid skapandet av kollektionen.

    Även om solglasögonen av Sylvie Meis är designade för kvinnor, skönjades ett antal herrar bland partygästerna.

    En av dessa var Felix. Han är en bloggare med passion för mode, resor, tatueringar och musik. Inför lanseringen av Sylvie Optics kollektion reste han från Berlin och tog för dagen över vårt Instagram-konto. Den som missade hans redogörelser från dagen kan här i efterhand läsa allt om eventet och Felix dag:

    På torsdagsmorgonen bar det av mot vackra Hamburg – inklusive regn och blåst. Där skulle jag ta över Edel-Optics Instagram-konto och leda dess följare genom dagens event.

    Väl framme i Hamburg inackorderades jag i Westin Hotel i stadens pampiga konserthuskomplex Elbphilharmonie.  Utsikten var enastående! Rummets ena vägg var som ett enda stort fönster, genom vilket man hade en otrolig utsikt över floden Elbe och Hamburgs hamn, och möblemangets design var både modern och ädel. Ytterligare en highlight var badrummet: även detta var utrustat med panoramafönster, och med ett gigantiskt badkar kunde man njuta av utsikten över Hamburg medan man tog sig ett dopp.

    Men hotellet var ju inte anledningen till att jag tog mig till Hamburg. Två minuters gångväg från Westin i området Hafencity höll eventet till. När jag kom dit såg jag till en början bara Sylvie. På väggarna i den flotta lokalen Nissis Kunstkantine hängde överallt fotografier av Sylvie med sina olika solglasögon på näsan. Wow! Den kvinnan ser verkligen bra ut!

    Och hennes solglasögon också! De fem modellerna är alla väldigt olika och var och en speglar en glasögontrend och framför allt en fasett av Sylvie.

    Den undre delen av lokalen fylldes snart med flertalet modebloggare samt Sylvies vänner och familj. Efter en välkomsthälsning av Edel-Optics VD Dennis Martens gjorde Sylvie själv storslagen entré, för att sedan beblanda sig med gästerna och åtminstone utväxla ett par ord med varje person innan det var dags för flying buffet. Även om maten var fantastisk, var min personliga favorit denna kväll ändå saxofon-spelaren som under vissa låtar skulle komplementera DJ:n. Han var verkligen mer än ett komplement när han talangfullt spelade loss under låtarna och förgyllde kvällen.

    Ju senare det blev desto lättsammare blev stämningen. Alla gästerna tog tillfället i akt att prova alla modellerna i de olika färgerna.

    (Min favorit är Sensual 1, som till och med passar mig).

    Det skrattades, åts och naturligtvis togs många selfies med de nylanserade glasögonen.

    Vid slutet av kvällen gick varje gäst hem till sitt med en Edel-Optics goodie bag, välfylld mage och ett toppenhumör. Eventet var, åtminstone ur mitt perspektiv, en braksuccé.

    Efter att ha fått njuta av den vackra utsikten över Hamburg i nattskrud från mitt hotell, bar det av tillbaka mot huvudstaden på morgonen efter.

    Tack Edel-Optics och Sylvie för en fantastisk dag!

    No tags.
    Dominik

    Dominik

    More posts by Dominik

    Related Post

    • Oversize-solglasögon och -glasögon – trendiga ögonskydd

      By Ellen | Comments are Closed

      Coronapandemin har satt sin prägel även på vår stil: Snygga myskläder för hemmakontoret, ansiktsmask i favoritmönstret, pandemic chic på näsan. Vad sa du? Ja, du hörde rätt: Idag kan man knappt föreställa sig catwalken iRead more

    • Pierre Cardin – den första socialisten i modebranschen

      By Dominik | Comments are Closed

      ”Kan vi inte göra det på ett annorlunda sätt?”   hade väl Pierre Cardins vision lytt om man hade formulerat den som en fråga. I denna fråga, som designern ofta ställde, döljer sig en revolutionärRead more

    • God mat och vitaminer för ögonen

      By Ellen | Comments are Closed

      Du är vad du äter – detta gäller självklart även våra ögon. Kanske undrar du inte bara hur man kan bli av med de extrakilon man lagt till under jul- och nyårshelgen, utan även vilkaRead more

    • Glasögonkedja: mera bling-bling till glasögonen

      By Ellen | Comments are Closed

      Med „Deine Augen machen Bling-Bling, und alles ist vergessen“ rappar den tyska musikgruppen Seeed om att en dyster dag och till och med ett dystert liv kan vända sig till något positivt. Och med dennaRead more

    • Dreamteam i kölden: vilken mössa passar till vilka glasögon?

      By Ellen | Comments are Closed

      Man känner till det: Temperaturerna sjunker under noll grader och man virar halsduken än ett varv runt halsen. Endast mellan huvudbonad och glasögonbåge är det fritt fram för den kalla vinden. Här får du redaRead more

    • See you at Christmas – julklappstips till alla

      By Ellen | Comments are Closed

      Driving home for Christmas – om vi alla kommer göra det i år, det vet vi ännu inte. Men en sak är solklar: Fina presenter till jul gör alla nära och kära glada, oavsett omRead more

    • Solglasögon på vintern – vinterstilar

      By Dominik | Comments are Closed

      Hos Edel-Optics är vi eniga om att solen inte alltid måste stråla för att man ska se strålande ut. Även på vintern kan solglasögon gott och väl komplettera klädseln. Denna modeaccessoar passar inte bara perfektRead more

    • eYo eYewear – all eyes on…

      By Dominik | Comments are Closed

      THE UNDERSTATED STORIES   „eYo“ är ett projekt från Edel-Optics som vi lämnar glasögonbranschen med och drar oss tillbaka för att låta andra aktörer agera. Fokus ligger här på intressant människor ur olika världar somRead more

    Leave a Comment

    Cancel reply

    You must be logged in to post a comment.

    NextPrevious

    Search

    Recent Posts

    • Oversize-solglasögon och -glasögon – trendiga ögonskydd
    • Pierre Cardin – den första socialisten i modebranschen
    • God mat och vitaminer för ögonen
    • Glasögonkedja: mera bling-bling till glasögonen
    • Dreamteam i kölden: vilken mössa passar till vilka glasögon?
    Edel Optics Blog
     
     
    edel-optics.se
     
    Edel-Optics
    Överblick
    Om Edel-Optics
    Stores
    Merchandise
    Press-center
    Allmänna affärsvillkor
    Sekretesspolicy
    Impressum
    Support
    Betalningsmetoder
    Fraktkostnader
    Tutorials
    Returnera beställning
    Beställning/avbeställning nyhetsbrev
    News-Blog
    Toppsäljare
    Solglasögon
    Ray-Ban Solglasögon
    Oakley Solglasögon
    Gucci Solglasögon
    Tom Ford Solglasögon
    VOOY Deluxe Solglasögon
     
    Glasögon
    Strellson Glasögon
    VOOY Deluxe Glasögon
    Tom Ford Glasögon
    Ray-Ban Glasögon
    Gucci Glasögon
    TOP 10 Solglasögon
    Ray-Ban Solglasögon
    Oakley Solglasögon
    Gucci Solglasögon
    Tom Ford Solglasögon
    VOOY Deluxe Solglasögon
    Prada Solglasögon
    Persol Solglasögon
    Versace Solglasögon
    Carrera Solglasögon
    Polaroid Solglasögon
    TOP 10 Glasögon
    Strellson Glasögon
    VOOY Deluxe Glasögon
    Tom Ford Glasögon
    Ray-Ban Glasögon
    Gucci Glasögon
    Porsche Design Glasögon
    JB by Jerome Boateng Glasögon
    Oakley Glasögon
    Esprit Glasögon
    Tommy Hilfiger Glasögon
    Besök oss:

    Exklusiva rabatter. Nyheter om glasögonmode och individuell konsultation genom vårt team för sociala medier.
    Blog
    Senaste omdömen

    Utmärkt!

    1.398 kunder har skrivit ett omdöme på Trustpilot

      Trustpilot
    Betalningsmetoder
    paypal
    Paypal
    wire
    Förskottsbetalning
    cod
    Postförskott
     
    Kreditkort
     
    Faktura
     
    Betalning med bankkort.
     
    STORES
    SALE
    SYLVIE MEIS
     
     
    Besök oss:

    Exklusiva rabatter. Nyheter om glasögonmode och individuell konsultation genom vårt team för sociala medier.
    Blog
    desktop